2 maja 2023

Na czym polega zarządzanie najmem?

Chcesz zarabiać na nieruchomościach? Wynajmowanie mieszkań może przynieść duże zyski. Sprawdź, jak wygląda profesjonalne zarządzanie najmem w Warszawie i dlaczego warto się na nie zdecydować. Zadbaj o odpowiednią prezentację lokalu i przyciągnij uczciwych, lojalnych lokatorów.

Wynajmowanie mieszkań w Warszawie

Jest wiele powodów, dla których warto inwestować w mieszkania na wynajem. Przede wszystkim nieruchomości w Polsce, szczególnie w największych miastach, takich jak Warszawa, mają dużą wartość. Znalezienie osób zainteresowanych wynajęciem lokalu nie jest trudne. Można zdecydować się na przykład na najem turystyczny i biznesowy, najczęściej polegający na udostępnieniu apartamentu na kilka dni lub tydzień. Kolejną opcją jest wynajem mieszkań studentom, którzy potrzebują miejsca do zamieszkania w czasie roku akademickiego. Najbardziej stabilnym rozwiązaniem jest długoterminowe wynajmowanie nieruchomości, na przykład rodzinom zainteresowanym stałym pobytem w określonej lokalizacji. Niezależnie od tego, na jaką formę zarabiania na mieszkaniu się zdecydujesz, musisz być odpowiednio przygotowany do dopełnienia formalności i zarządzania posiadaną przestrzenią.

Co obejmuje zarządzanie wynajmem?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele obowiązków wynika z udostępniania mieszkania wynajmującym je turystom, przedsiębiorcom lub studentom. Konieczne jest przygotowanie atrakcyjnej oferty, nawiązywanie kontaktu z zainteresowanymi osobami, prowadzenie spraw księgowych i dbanie o stan techniczny lokalu. Ze względu na czasochłonność tych zajęć właściciele nieruchomości często decydują się na profesjonalne zarządzanie najmem w Warszawie. Doświadczony zarządca jest w stanie sprawnie dopełnić wszystkich formalności oraz uniknąć błędów, które źle wpływają na wizerunek i przychody wynajmującego.

Przygotowanie oferty

Pierwszym etapem współpracy z biurem zarządzającym nieruchomościami jest ustalenie potrzeb klienta i określenie grup docelowych najmu. Po wstępnej konsultacji pracownicy przystępują do sporządzenia oferty. Konieczne jest przygotowanie mieszkania do prezentacji. Na tym etapie dokonuje się drobnych napraw, renowacji, wymiany zużytych mebli i ulepszenia wyposażenia. Często wystarczą niewielkie poprawki, by pomieszczenia prezentowały się lepiej i uzyskały wyższą wycenę. Następnie trzeba wykonać atrakcyjne zdjęcia i umieścić ofertę na portalach ogłoszeniowych. Pracownicy agencji przedstawiają w ogłoszeniu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości, takie jak proponowany okres wynajmu, wysokość czynszu, kaucji oraz dostępność mebli i sprzętów AGD. Dzięki znajomości technik marketingowych wiedzą, jak zrobić to w taki sposób, by przyciągnąć odpowiednią grupę docelową i wyróżnić się wśród konkurencyjnych ofert.

Kontakty z najemcami i obsługa prawna

Osoby zainteresowane wynajęciem nieruchomości często mają wiele pytań. Chcą obejrzeć oferowane miejsce i potrzebują czasu na podjęcie ostatecznej decyzji. Agencja wynajmu mieszkań jest w stanie obsłużyć ich najlepiej. Zatrudnieni w niej pracownicy udzielają odpowiedzi na ogłoszenia zaledwie w kilka godzin, a w ciągu jednej doby mogą zaprezentować lokal. Prywatni właściciele najczęściej nie mają możliwości tak szybkiej reakcji, ponieważ zajęci są swoją pracą, rodziną i innymi obowiązkami.

Kolejną kwestią jest obsługa prawna najmu. Należy sporządzić przejrzystą umowę, która chroni interesy właściciela nieruchomości. Zarządca może pomóc również w kwestiach związanych z księgą wieczystą, sporządzaniem aktów notarialnych oraz sprawdzaniem statusu działki przed jej zakupem. Szczególną uwagę zwraca na uniknięcie problemu dzikich lokatorów i nieuczciwych najemców, którzy szukają sposobów na zamieszkiwanie bez płacenia czynszu lub niszczą należące do właściciela mienie. Konieczne jest określenie klarownego regulaminu współpracy.

Naprawa awarii i kontrole mieszkania

Decydując się na zarządzanie wynajmem w Warszawie, możesz liczyć na duże zyski, ale musisz też poświęcić część funduszy na utrzymanie mieszkania w dobrym stanie. Warto postawić na współpracę z fachowcami, którzy w razie awarii szybko przyjadą na miejsce. Jeśli elementy podstawowego wyposażenia zepsują się i nie będzie to winą najemcy, należy je zastąpić nowymi. Agencja zarządzająca nieruchomościami proponuje kontrole mieszkań. Wówczas pracownik odwiedza lokal i sprawdza, w jakim stanie utrzymują go zamieszkujące w nim osoby. Ponadto z wyprzedzeniem wykrywa ryzyko wystąpienia awarii i robi wszystko, by mu zapobiec. Jeśli najemcy nie przestrzegają zasad współpracy, firma zajmuje się przeprowadzeniem zerwania umowy.

Agencja wynajmu nieruchomości

Jak czerpać zyski z wynajmu nieruchomości? Postaw na profesjonalne zarządzanie. Specjaliści pomogą Ci przygotować lokal do prezentacji, wystawić ogłoszenia i sporządzić korzystną umowę. Zakres usług dopasujesz do swoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, jak zarabiać na udostępnianiu mieszkania turystom, pracownikom przebywającym w delegacjach czy studentom.