30 sierpnia 2023

Weryfikacja najemcy mieszkania – dlaczego jest ważna?

Obawiasz się nieuczciwych lokatorów? Upewnij się, że udostępniasz swoje mieszkanie właściwym osobom. Poznaj sprawdzone sposoby na weryfikację najemców i dowiedz się, na czym polega profesjonalne zarządzanie najmem w Warszawie. Przestrzegaj kilku prostych zasad, a zabezpieczysz się przed nieopłacaniem czynszu i zniszczeniem Twojego mienia.

Bezpieczny wynajem mieszkań

Zakup nieruchomości to poważna inwestycja. Jeśli decydujesz się na jej wynajem, powierzasz komuś swój ciężko wypracowany majątek. Wartość mieszkania i znajdującego się w nim wyposażenia sięga około kilkuset tysięcy złotych, niekiedy nawet więcej. Warto zwrócić na to uwagę i odpowiednio zabezpieczyć swoją własność. Nieuczciwy lokator może zdemolować lokal, ukraść wartościowe przedmioty, nie płacić czynszu i rachunków. Agencja wynajmu mieszkań w Warszawie posługuje się różnymi metodami weryfikacji najemców. Dzięki nim zarządzanie najmem jest bezpieczniejsze i przynosi stabilne zyski.

Sposoby weryfikacji najemców

Zainteresowanie wynajęciem mieszkania jest duże i w odpowiedzi na Twoje ogłoszenie prawdopodobnie zgłosi się wielu chętnych. Pamiętaj, że masz wybór i nie musisz godzić się na podpisanie umowy z pierwszą osobą, która się z Tobą skontaktuje. Przygotuj się do kontaktu z potencjalnymi najemcami. Zanim się z nimi spotkasz lub zaczniesz odpowiadać na ich pytania, opracuj scenariusz dalszego postępowania. Pozwoli Ci to podejmować racjonalne decyzje i unikać podejmowania ich pod wpływem odczuwanych w danej chwili emocji. Nie oceniaj ludzi po ich zdolnościach interpersonalnych. To, że ktoś wydaje się miły i często się uśmiecha, nie znaczy jeszcze, że będzie odpowiedzialny i wiarygodny finansowo.

Profil idealnego kandydata

Zastanów się, kim jest dla Ciebie idealny lokator. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie najmem w Warszawie często rozpoczynają od określenia preferencji właściciela nieruchomości. Czy godzisz się na mieszkańców ze zwierzętami? Chcesz udostępnić lokal na krótki czy długi czas? Wolisz wynająć go studentom, rodzinie z dziećmi, parze czy osobie żyjącej samotnie? Odpowiedzi na te pytania często uzależnione są też od specyfikacji mieszkania. Kawalerką bardziej zainteresowani będą single lub studenci. Większy metraż wiąże się z wyższą ceną, ale spełni oczekiwania rodzin potrzebujących kilku pokoi.

Gdy określisz już, jakich lokatorów nie akceptujesz, od razu skreślaj ich z listy kandydatów. Często można zweryfikować to w trakcie wymiany pierwszych wiadomości, gdy rozmówca wskazuje, dla kogo i na jaki czas szuka lokum. Jest to ważne, ponieważ z najemcami trafiającymi w Twoje preferencje łatwiej będzie Ci się porozumieć, a zarządzanie nieruchomością stanie się mniej stresujące.

Potwierdzenie tożsamości

Musisz sprawdzić, czy osoba zainteresowana podpisaniem umowy jest tym, za kogo się podaje. Poproś ją o okazanie dokumentów potwierdzających tożsamość, na przykład dowodu osobistego. Jednym ze sposobów jest także sprawdzenie danych widocznych na przelewie bankowym. Możesz przygotować ankietę z polami do wpisania najważniejszych informacji, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz numer dowodu lub PESEL. Co robić, gdy najemca nie chce podać tych danych? Specjaliści z agencji wynajmu mieszkań zauważają, że to pewnego rodzaju sygnał alarmowy, ponieważ uczciwi najemcy rozumieją, że wynajmujący chce zabezpieczyć się przed oszustami i są skłonni do współpracy.

Sprawdzenie wypłacalności

Kolejną kwestią jest upewnienie się, że wynajmujący ma środki potrzebne do opłacania czynszu i rachunków. Do weryfikacji płynności finansowej można wykorzystać raporty Biura Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Długów. Powszechną praktyką przy zarządzaniu najmem w Warszawie jest także poproszenie przyszłego lokatora o oświadczenie o wysokości zarobków i przedstawienie przelewów bankowych od pracodawcy z ostatnich trzech miesięcy. Nieregularne dochody, brak pracy lub długi mogą wiązać się z nieterminowym płaceniem za lokal lub całkowitą odmową uiszczania należności. Z pewnością nie chcesz walczyć z niewypłacalnym najemcą i posyłać do niego komornika.

Dobrą metodą zabezpieczenia się przed nieuczciwymi ludźmi jest wymóg wpłacenia kaucji. Jeżeli wyposażenie mieszkania zostanie zniszczone, właściciel nieruchomości wykorzysta ją do pokrycia kosztów związanych z naprawą lub zakupem nowych przedmiotów. Informacje na ten temat trzeba zawrzeć w umowie. Podpisująca ją osoba musi wiedzieć, w jakich sytuacjach kaucja nie zostanie zwrócona.

Zasady komunikacji

Zwróć uwagę na sposób, w jaki komunikujesz się z najemcami. Wszystkie ustalenia należy zawrzeć na piśmie. Dobre zarządzanie polega na jasnym określeniu zasad użytkowania lokalu. Obie strony muszą dobrze rozumieć swoje oczekiwania. Postaraj się poznać lokatora, ale zachowaj dystans i profesjonalizm. Gdy rozważany kandydat spóźnia się lub nie przychodzi na spotkanie i nie odbiera telefonów, zachowaj szczególną ostrożność. Lepiej wybrać bardziej komunikatywną osobę, która nie tylko odpowiada szybko, ale też udziela konkretnych odpowiedzi na Twoje pytania związane z mieszkaniem.

Ochrona danych osobowych a zarządzanie najmem

Właściciele nieruchomości muszą przestrzegać przepisów związanych z ochroną danych osobowych. Możesz wpisać do umowy najmu dane lokatora, ale zachowaj ostrożność przy ich przetwarzaniu. Nie powinieneś, na przykład, dzwonić do pracodawcy najemcy i pytać o niego bez wcześniejszego uzyskania na to zgody. Nie orientujesz się w RODO i boisz się oskarżenia o łamanie prawa? Dobrym wyborem jest agencja wynajmu mieszkań, która pomoże Ci sporządzić odpowiednią umowę i przejść przez proces weryfikacji wynajmujących w legalny i bezpieczny sposób.

Wynajem mieszkań w Warszawie

Wynajmowanie mieszkania może przynieść duże zyski. Wystarczy zweryfikować lokatora i zabezpieczyć się przed oszustwami. Sprawdź prawdziwość danych osobowych i poproś najemcę o oświadczenie o dochodach. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, jak bezpiecznie zarządzać najmem. Znajdziemy dla Ciebie uczciwych wynajmujących w Warszawie i okolicach.